173D106X0020WWE3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
KEMET
In Stock: 602
10 µF Molded Tantalum Capacitors 20 V Axial
173D106X0020WWE3
DigiKey Part Number
173D106X0020WWE3-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
173D106X0020WWE3
Description
CAP TANT 10UF 20% 20V AXIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
173D106X0020WWE3 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Size / Dimension
0.180" Dia x 0.345" L (4.57mm x 8.76mm)
Capacitance
Manufacturer Size Code
W
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
20 V