173D106X5020WE3
DigiKey Part Number
718-173D106X5020WE3TR-ND - Tape & Reel (TR)
718-173D106X5020WE3CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
173D106X5020WE3
Description
CAP TANT 10UF 5% 20V AXIAL
Detailed Description
10 µF Molded Tantalum Capacitors 20 V Axial
EDA/CAD Models
173D106X5020WE3 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Size / Dimension
0.180" Dia x 0.345" L (4.57mm x 8.76mm)
Capacitance
Manufacturer Size Code
W
Tolerance
±5%
Voltage - Rated
20 V