173D106X0015WWE3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
KEMET
In Stock: 68
KEMET
In Stock: 602
10 µF Molded Tantalum Capacitors 15 V Axial
173D106X0015WWE3
DigiKey Part Number
173D106X0015WWE3-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
173D106X0015WWE3
Description
CAP TANT 10UF 20% 15V AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
43 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
173D106X0015WWE3 Models
Category
Type
Molded
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
Axial
Part Status
Active
Size / Dimension
0.180" Dia x 0.345" L (4.57mm x 8.76mm)
Capacitance
Manufacturer Size Code
W
Tolerance
±20%
Features
General Purpose
Voltage - Rated
15 V