SQM120N04-1M7_GE3 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Vishay Siliconix
In Stock: 38.646
Datasheet
Similar
Infineon Technologies
In Stock: 665
Datasheet
Similar
IXYS
In Stock: 300
N-Channel 40 V 120A (Tc) 300W (Tc) Surface Mount TO-263 (D2PAK)
SQM120N04-1M7_GE3
DigiKey Part Number
SQM120N04-1M7_GE3-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SQM120N04-1M7_GE3
Description
MOSFET N-CH 40V 120A TO263
Customer Reference
Detailed Description
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
310 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Series
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
17350 pF @ 25 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Power Dissipation (Max)
300W (Tc)
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
FET Type
Grade
Automotive
Technology
Qualification
AEC-Q101
Drain to Source Voltage (Vdss)
40 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-263 (D2PAK)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
1.7mOhm @ 30A, 10V
Base Product Number
Vgs(th) (Max) @ Id
3.5V @ 250µA