VS-16FL100S10 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Diode 1000 V 16A Chassis, Stud Mount DO-203AA (DO-4)
VS-16FL100S10
DigiKey Part Number
VS-16FL100S10-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VS-16FL100S10
Description
DIODE STANDARD 1000V 16A DO203AA
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
500 ns
Supplier Device Package
DO-203AA (DO-4)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
1000 V
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 150°C
Current - Average Rectified (Io)
16A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.4 V @ 16 A