VS-16FL100S05 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Microchip Technology
Diode 1000 V 16A Chassis, Stud Mount DO-203AA (DO-4)
VS-16FL100S05
DigiKey Part Number
VS-16FL100S05GI-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VS-16FL100S05
Description
DIODE STANDARD 1000V 16A DO203AA
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
500 ns
Packaging
Bulk
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 µA @ 1000 V
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
1000 V
Supplier Device Package
DO-203AA (DO-4)
Current - Average Rectified (Io)
16A
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.4 V @ 16 A