VS-15CTQ045-1PBF is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Diode Array 1 Pair Common Cathode 45 V 15A Through Hole TO-262-3 Long Leads, I2PAK, TO-262AA
VS-15CTQ045-1PBF
DigiKey Part Number
VS-15CTQ045-1PBF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VS-15CTQ045-1PBF
Description
DIODE ARR SCHOTT 45V 15A TO2623
Customer Reference
Detailed Description
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Manufacturer
Current - Reverse Leakage @ Vr
800 µA @ 45 V
Packaging
Tube
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Grade
Automotive
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Qualification
AEC-Q101
Technology
Schottky
Mounting Type
Through Hole
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
45 V
Package / Case
TO-262-3 Long Leads, I2PAK, TO-262AA
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
15A
Supplier Device Package
TO-262-3
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
700 mV @ 15 A