VS-15CTQ045-1-M3
DigiKey Part Number
VS-15CTQ045-1-M3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VS-15CTQ045-1-M3
Description
DIODE ARR SCHOT 45V 7.5A TO262AA
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Common Cathode 45 V 7.5A Through Hole TO-262-3 Long Leads, I2PAK, TO-262AA
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
550 mV @ 7.5 A
Manufacturer
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr
800 µA @ 45 V
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Mounting Type
Through Hole
Technology
Schottky
Package / Case
TO-262-3 Long Leads, I2PAK, TO-262AA
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
45 V
Supplier Device Package
TO-262AA
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
7.5A