VS-10BQ100TRPBF is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 16.293
Datasheet
Similar
In Stock: 2.432
Datasheet
Diodes Incorporated
Diodes Incorporated
Comchip Technology
onsemi
onsemi
Taiwan Semiconductor Corporation
STMicroelectronics
STMicroelectronics
Diode 100 V 1A Surface Mount DO-214AA (SMB)
VS-10BQ100TRPBF
DigiKey Part Number
10BQ100PBFTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VS-10BQ100TRPBF
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 1A DO214AA
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
VS-10BQ100TRPBF Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
500 µA @ 100 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Obsolete
Package / Case
Technology
Supplier Device Package
DO-214AA (SMB)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Current - Average Rectified (Io)
1A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
780 mV @ 1 A