VF40100C-E3/4W is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Direct
onsemi
In Stock: 0
Datasheet
Similar
onsemi
In Stock: 36
Similar
In Stock: 149
Rohm Semiconductor
Rohm Semiconductor
Diodes Incorporated
In Stock: 50
Diodes Incorporated
In Stock: 249
In Stock: 30
In Stock: 35
In Stock: 44
In Stock: 65
Diode Array 1 Pair Common Cathode 100 V 20A Through Hole TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
VF40100C-E3/4W
DigiKey Part Number
VF40100C-E3/4WGI-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VF40100C-E3/4W
Description
DIODE ARR SCHOTTKY 100V ITO220AB
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
20A
Manufacturer
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
730 mV @ 20 A
Series
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Packaging
Tube
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 mA @ 100 V
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Package / Case
TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Technology
Schottky
Supplier Device Package
ITO-220AB
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V