V40100G-E3/4W is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Diodes Incorporated
In Stock: 23
Datasheet
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 74
Datasheet
Diode Array 1 Pair Common Cathode 100 V 20A Through Hole TO-220-3
V40100G-E3/4W
DigiKey Part Number
V40100G-E3/4W-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V40100G-E3/4W
Description
DIODE ARR SCHOT 100V 20A TO2203
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
V40100G-E3/4W Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
810 mV @ 20 A
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Series
Current - Reverse Leakage @ Vr
500 µA @ 100 V
Operating Temperature - Junction
-40°C ~ 150°C
Part Status
Active
Package / Case
TO-220-3
Supplier Device Package
TO-220-3
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Base Product Number
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
20A