SBR40U100CT
DigiKey Part Number
SBR40U100CT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SBR40U100CT
Description
DIODE ARRAY SBR 100V 40A TO220-3
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Common Cathode 100 V 40A Through Hole TO-220-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SBR40U100CT Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
720 mV @ 20 A
Manufacturer
Diodes Incorporated
Speed
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Series
Current - Reverse Leakage @ Vr
500 µA @ 100 V
Packaging
Tube
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 150°C
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Package / Case
TO-220-3
Technology
Super Barrier
Supplier Device Package
TO-220-3
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Base Product Number
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
40A