V40100G-E3/45 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Diodes Incorporated
In Stock: 23
Datasheet
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 74
Datasheet
Diode Array 1 Pair Common Cathode 100 V 20A Through Hole TO-220-3
V40100G-E3/45
DigiKey Part Number
V40100G-E3/45-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V40100G-E3/45
Description
DIODE ARR SCHOT 100V 20A TO2203
Customer Reference
Detailed Description
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
810 mV @ 20 A
Manufacturer
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Series
Current - Reverse Leakage @ Vr
500 µA @ 100 V
Packaging
Tube
Operating Temperature - Junction
-40°C ~ 150°C
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Through Hole
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Package / Case
TO-220-3
Technology
Schottky
Supplier Device Package
TO-220-3
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Base Product Number
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
20A