SMCJ43CAHE3/57T is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 3.965
Datasheet
Direct
In Stock: 0
Datasheet
Taiwan Semiconductor Corporation
Bourns Inc.
In Stock: 566
Littelfuse Inc.
Diodes Incorporated
Microchip Technology
Upgrade
Littelfuse Inc.
Similar
Similar
In Stock: 617
STMicroelectronics
69.4V Clamp 21.6A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
DO-214AB
SMCJ43CAHE3/57T
DigiKey Part Number
SMCJ43CAHE3/57T-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ43CAHE3/57T
Description
TVS DIODE 43VWM 69.4VC DO214AB
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SMCJ43CAHE3/57T Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
21.6A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
43V
Voltage - Breakdown (Min)
47.8V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
69.4V