SMCJ43CA-M3/57T is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 3.965
Datasheet
Direct
In Stock: 0
Datasheet
Diodes Incorporated
Littelfuse Inc.
Littelfuse Inc.
Microchip Technology
Upgrade
Upgrade
Taiwan Semiconductor Corporation
Similar
Similar
Diotec Semiconductor
69.4V Clamp 21.6A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
DO-214AB, SMC
SMCJ43CA-M3/57T
DigiKey Part Number
SMCJ43CA-M3/57T-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ43CA-M3/57T
Description
TVS DIODE 43VWM 69.4VC DO214AB
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
21.6A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
43V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
47.8V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
69.4V