SMCJ36C-E3/57T is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 3.515
Datasheet
Direct
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 500
Bourns Inc.
Diodes Incorporated
Microchip Technology
Bourns Inc.
64.3V Clamp 23.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
DO-214AB
SMCJ36C-E3/57T
DigiKey Part Number
SMCJ36C-E3/57T-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ36C-E3/57T
Description
TVS DIODE 36VWM 64.3VC DO214AB
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
23.3A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Tape & Reel (TR)
Applications
General Purpose
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
36V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
40V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
64.3V