SMLJ36CAE3/TR13 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Central Semiconductor Corp
In Stock: 1.222
Datasheet
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 1.901
Datasheet
In Stock: 712
Littelfuse Inc.
Littelfuse Inc.
Similar
Similar
In Stock: 500
Bourns Inc.
Bourns Inc.
58.1V Clamp 51.6A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB
SMLJ36CAE3/TR13
DigiKey Part Number
SMLJ36CAE3/TR13-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMLJ36CAE3/TR13
Description
TVS DIODE 36VWM 58.1VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
51.6A
Mfr
Power - Peak Pulse
300W
Packaging
Tape & Reel (TR)
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
36V
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Breakdown (Min)
40V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
58.1V