SMDJ36CA-HRA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 23.290
Datasheet
Similar
Direct
Central Semiconductor Corp
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 712
Microchip Technology
Central Semiconductor Corp
Bourns Inc.
Bourns Inc.
Comchip Technology
58.1V Clamp 51.6A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
SMDJ36CA-HRA
DigiKey Part Number
SMDJ36CA-HRA-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMDJ36CA-HRA
Description
TVS DIODE 36VWM 58.1VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SMDJ36CA-HRA Models
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
58.1V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
51.6A
Series
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
36V
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Breakdown (Min)
40V