SMCJ18CAHE3/57T is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 1.836
Datasheet
Direct
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 859
Littelfuse Inc.
Bourns Inc.
Taiwan Semiconductor Corporation
KYOCERA AVX
Diodes Incorporated
Littelfuse Inc.
Microchip Technology
Similar
Similar
In Stock: 669
29.2V Clamp 51.4A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
DO-214AB
SMCJ18CAHE3/57T
DigiKey Part Number
SMCJ18CAHE3/57TGITR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ18CAHE3/57T
Description
TVS DIODE 18VWM 29.2VC DO214AB
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SMCJ18CAHE3/57T Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
51.4A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
18V
Voltage - Breakdown (Min)
20V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
29.2V