SMCJ18CA-M3/9AT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 1.836
Datasheet
Direct
In Stock: 0
Datasheet
Littelfuse Inc.
KYOCERA AVX
Taiwan Semiconductor Corporation
Diodes Incorporated
Littelfuse Inc.
Microchip Technology
Similar
Similar
Diotec Semiconductor
29.2V Clamp 51.4A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
DO-214AB, SMC
SMCJ18CA-M3/9AT
DigiKey Part Number
SMCJ18CA-M3/9AT-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ18CA-M3/9AT
Description
TVS DIODE 18VWM 29.2VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
51.4A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
18V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
20V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
29.2V