SMBJ51CAHE3/52 is out of stock and backorders are currently unavailable.
In Stock: 183
Datasheet
Central Semiconductor Corp
In Stock: 2.995
Littelfuse Inc.
Taiwan Semiconductor Corporation
Bourns Inc.
Semtech Corporation
Diodes Incorporated
Littelfuse Inc.
Microchip Technology
Similar
Panjit International Inc.
Similar
STMicroelectronics
YAGEO
82.4V Clamp 7.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBJ)
SMBJ51CAHE3/52
DigiKey Part Number
SMBJ51CAHE3/52GITR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ51CAHE3/52
Description
TVS DIODE 51VWM 82.4VC DO214AA
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
7.3A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
51V
Package / Case
DO-214AA, SMB
Voltage - Breakdown (Min)
56.7V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
82.4V