SMBJ48CHE3/5B is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 46.041
Datasheet
Similar
Taiwan Semiconductor Corporation
Littelfuse Inc.
Diodes Incorporated
Diodes Incorporated
STMicroelectronics
85.5V Clamp 7A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBJ)
SMBJ48CHE3/5B
DigiKey Part Number
SMBJ48CHE3/5B-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ48CHE3/5B
Description
TVS DIODE 48VWM 85.5VC DO214AA
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
7A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Obsolete
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
48V
Package / Case
DO-214AA, SMB
Voltage - Breakdown (Min)
53.3V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
85.5V