SMBJ48CE3/TR13 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 10.270
Datasheet
Bourns Inc.
Semtech Corporation
Littelfuse Inc.
Diodes Incorporated
STMicroelectronics
YAGEO
YAGEO
85.5V Clamp 7A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBJ)
SMBJ48CE3/TR13
DigiKey Part Number
SMBJ48CE3/TR13-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ48CE3/TR13
Description
TVS DIODE 48VWM 85.5VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
7A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
48V
Voltage - Breakdown (Min)
53.3V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
85.5V