SMBG26C-E3/52 is Obsolete and no longer manufactured.
Datasheet
46.6V Clamp 12.9A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBG)
SMBG26C-E3/52
DigiKey Part Number
SMBG26C-E3/52-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBG26C-E3/52
Description
TVS DIODE 26VWM 46.6VC DO214AA
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
12.9A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Tape & Reel (TR)
Applications
General Purpose
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Bidirectional Channels
1
Package / Case
DO-215AA, SMB Gull Wing
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
26V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
28.9V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
46.6V