SMBG26CA-E3/52 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 4.212
Datasheet
42.1V Clamp 14.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBG)
SMBG26CA-E3/52
DigiKey Part Number
SMBG26CA-E3/52-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBG26CA-E3/52
Description
TVS DIODE 26VWM 42.1VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
14.3A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Tape & Reel (TR)
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
26V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
28.9V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
42.1V