SMB8J28CA-M3/5B is available for purchase but is not normally stocked.
Littelfuse Inc.
Diodes Incorporated
Littelfuse Inc.
STMicroelectronics
Comchip Technology
45.4V Clamp 17.6A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBJ)
SMB8J28CA-M3/5B
DigiKey Part Number
SMB8J28CA-M3/5B-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMB8J28CA-M3/5B
Description
TVS DIODE 28VWM 45.4VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SMB8J28CA-M3/5B Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
17.6A
Mfr
Power - Peak Pulse
800W
Tape & Reel (TR)
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
28V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
31.1V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
45.4V