SMB8J28CA-E3/52 is available for purchase but is not normally stocked.
Similar
Eaton - Electronics Division
Bourns Inc.
Semtech Corporation
Littelfuse Inc.
STMicroelectronics
45.4V Clamp 17.6A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMB)
SMB8J28CA-E3/52
DigiKey Part Number
SMB8J28CA-E3/52-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMB8J28CA-E3/52
Description
TVS DIODE 28VWM 45.4VC DO214AA
Detailed Description
EDA/CAD Models
SMB8J28CA-E3/52 Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
17.6A
Mfr
Power - Peak Pulse
800W
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
28V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
31.1V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
45.4V