SMB8J15CAHE3/52 is out of stock and backorders are currently unavailable.
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 54.000
Littelfuse Inc.
Semtech Corporation
STMicroelectronics
Microchip Technology
Microchip Technology
Littelfuse Inc.
Comchip Technology
24.4V Clamp 32.8A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMB)
SMB8J15CAHE3/52
DigiKey Part Number
SMB8J15CAHE3/52-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMB8J15CAHE3/52
Description
TVS DIODE 15VWM 24.4VC DO214AA
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
32.8A
Mfr
Power - Peak Pulse
800W
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
15V
Voltage - Breakdown (Min)
16.7V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
24.4V