SMB8J15CA-E3/5B is available for purchase but is not normally stocked.
Bourns Inc.
Littelfuse Inc.
Semtech Corporation
Diodes Incorporated
STMicroelectronics
Microchip Technology
Microchip Technology
Littelfuse Inc.
24.4V Clamp 32.8A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMB)
SMB8J15CA-E3/5B
DigiKey Part Number
SMB8J15CA-E3/5B-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMB8J15CA-E3/5B
Description
TVS DIODE 15VWM 24.4VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
32.8A
Mfr
Power - Peak Pulse
800W
Tape & Reel (TR)
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
15V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
16.7V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
24.4V