SMB8J11CAHE3/5B is out of stock and backorders are currently unavailable.
Taiwan Semiconductor Corporation
Bourns Inc.
Microchip Technology
Microchip Technology
Comchip Technology
Comchip Technology
18.2V Clamp 44A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMB)
SMB8J11CAHE3/5B
DigiKey Part Number
SMB8J11CAHE3/5B-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMB8J11CAHE3/5B
Description
TVS DIODE 11VWM 18.2VC DO214AA
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
44A
Mfr
Power - Peak Pulse
800W
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
11V
Voltage - Breakdown (Min)
12.2V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
18.2V