SMAJ75AHE3_A/I | |
|---|---|
DigiKey Part Number | SMAJ75AHE3_A/I-ND - Tape & Reel (TR) |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | SMAJ75AHE3_A/I |
Description | TVS DIODE 75VWM 121VC DO214AC |
Manufacturer Standard Lead Time | 10 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 121V Clamp 3.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA) |
Datasheet | Datasheet |
Category | Current - Peak Pulse (10/1000µs) 3.3A |
Mfr | Power - Peak Pulse 400W |
Series | Power Line Protection No |
Packaging Tape & Reel (TR) | Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) |
Part Status Active | Grade Automotive |
Type Zener | Qualification AEC-Q101 |
Unidirectional Channels 1 | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 75V | Package / Case DO-214AC, SMA |
Voltage - Breakdown (Min) 83.3V | Supplier Device Package |
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 121V | Base Product Number |