SMAJ75AH is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Bourns Inc.
Similar
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Littelfuse Inc.
In Stock: 189
121V Clamp 3.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMA
High Power TVS Diodes
SMAJ75AH
DigiKey Part Number
283-SMAJ75AHTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMAJ75AH
Description
TVS DIODE 75VWM 121VC SMA
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
3.3A
Mfr
Power - Peak Pulse
400W
Applications
Telecom
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Automotive
Unidirectional Channels
1
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
75V
Voltage - Breakdown (Min)
83.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
121V