SMA6J22AHM3/61 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 2.676
Datasheet
Image for SMA6J22AHM3/61 is not available
SMA6J22AHM3/61
DigiKey Part Number
SMA6J22AHM3/61-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMA6J22AHM3/61
Description
TVS DIODE 22VWM 34.5VC DO214AC
Customer Reference
Detailed Description
34.5V Clamp 17.4A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
17.4A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Obsolete
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
22V
Package / Case
DO-214AC, SMA
Voltage - Breakdown (Min)
24.4V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
34.5V