SMA5J13CAHE3/61 is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 22.149
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
STMicroelectronics
Microchip Technology
Comchip Technology
Image for SMA5J13CAHE3/61 is not available
SMA5J13CAHE3/61
DigiKey Part Number
SMA5J13CAHE3/61-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMA5J13CAHE3/61
Description
TVS DIODE 13VWM 21.5VC DO214AC
Customer Reference
Detailed Description
21.5V Clamp 23.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
23.3A
Mfr
Power - Peak Pulse
500W
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
AEC-Q101
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
13V
Voltage - Breakdown (Min)
14.4V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
21.5V