BZX84C36-HE3-08 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Central Semiconductor Corp
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Central Semiconductor Corp
Diodes Incorporated
Diodes Incorporated
onsemi
onsemi
Zener Diode 36 V 300 mW ±5% Surface Mount SOT-23-3
BZX84C36-HE3-08
DigiKey Part Number
112-BZX84C36-HE3-08TR-ND - Tape & Reel (TR)
112-BZX84C36-HE3-08CT-ND - Cut Tape (CT)
112-BZX84C36-HE3-08DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX84C36-HE3-08
Description
DIODE ZENER 36V 300MW SOT23-3
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 nA @ 25.2 V
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Series
Grade
Automotive
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Qualification
AEC-Q101
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
SOT-23-3
Power - Max
300 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
90 Ohms