SZBZX84C36LT3G is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Central Semiconductor Corp
In Stock: 10.300
Datasheet
Parametric Equivalent
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 6.000
Datasheet
Parametric Equivalent
Rochester Electronics, LLC
Rochester Electronics, LLC
Zener Diode 36 V 250 mW ±5% Surface Mount SOT-23-3 (TO-236)
SZBZX84C36LT3G
DigiKey Part Number
488-SZBZX84C36LT3GTR-ND - Tape & Reel (TR)
488-SZBZX84C36LT3GCT-ND - Cut Tape (CT)
488-SZBZX84C36LT3GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SZBZX84C36LT3G
Description
DIODE ZENER 36V 250MW SOT23-3
Manufacturer Standard Lead Time
52 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SZBZX84C36LT3G Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Mfr
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Tolerance
±5%
Package / Case
Power - Max
250 mW
Impedance (Max) (Zzt)
90 Ohms
Base Product Number
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 nA @ 25.2 V