SZBZX84C36LT1
DigiKey Part Number
2156-SZBZX84C36LT1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SZBZX84C36LT1
Description
DIODE ZENER 36V 250MW SOT23
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 36 V 250 mW ±5% Surface Mount SOT-23-3 (TO-236)
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Mfr
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Packaging
Bulk
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Mounting Type
Surface Mount
Tolerance
±5%
Package / Case
Power - Max
250 mW
Supplier Device Package
SOT-23-3 (TO-236)
Impedance (Max) (Zzt)
90 Ohms
Base Product Number
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 nA @ 25.2 V