5KP8.5A-E3/73 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 769
Datasheet
Microchip Technology
In Stock: 0
Similar
Littelfuse Inc.
Similar
Microchip Technology
14.4V Clamp 347A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
5KP8.5A-E3/73
DigiKey Part Number
5KP8.5A-E3/73-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
5KP8.5A-E3/73
Description
TVS DIODE 8.5VWM 14.4VC P600
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
347A
Mfr
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Packaging
Tape & Box (TB)
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
8.5V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
9.44V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
14.4V