5KP8.5E3/TR13 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 1.979
Datasheet
15.9V Clamp 314A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
5KP8.5E3/TR13
DigiKey Part Number
5KP8.5E3/TR13-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
5KP8.5E3/TR13
Description
TVS DIODE 8.5VWM 15.9VC P600
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
314A
Mfr
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
8.5V
Voltage - Breakdown (Min)
9.44V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
15.9V