5KP60A-E3/73 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 931
Datasheet
Microchip Technology
In Stock: 0
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 905
Similar
In Stock: 666
Microchip Technology
97V Clamp 51.7A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
5KP60A-E3/73
DigiKey Part Number
5KP60A-E3/73-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
5KP60A-E3/73
Description
TVS DIODE 60VWM 97VC P600
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
51.7A
Mfr
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Packaging
Tape & Box (TB)
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
60V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
66.7V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
97V