15KPA60A-B is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Similar
YAGEO
In Stock: 488
Datasheet
Similar
YAGEO
In Stock: 0
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
97.4V Clamp 155A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
15KPA60A-B
DigiKey Part Number
15KPA60A-B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
15KPA60A-B
Description
TVS DIODE 60VWM 97.4VC P600
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
15KPA60A-B Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
155A
Mfr
Power - Peak Pulse
15000W (15kW)
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Through Hole
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
60V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
67V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
97.4V