RCWL1206R560JNEA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Vishay Dale
In Stock: 10.525
Datasheet
Direct
Bourns Inc.
In Stock: 4.790
Datasheet
Direct
YAGEO
Upgrade
CTS Resistor Products
Stackpole Electronics Inc
YAGEO
TE Connectivity Passive Product
560 mOhms ±5% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant Thick Film
TNPW Series 1206 (3216)
RCWL1206R560JNEA
DigiKey Part Number
RCWL.56HTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RCWL1206R560JNEA
Description
RES 0.56 OHM 5% 1/4W 1206
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RCWL1206R560JNEA Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)