ILC0402ER4N7S is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 0
4.7 nH Unshielded Multilayer Inductor 300 mA 240mOhm Max 0402 (1005 Metric)
ILC0402ER4N7S
DigiKey Part Number
ILC0402ER4N7S-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ILC0402ER4N7S
Description
FIXED IND 4.7NH 300MA 240 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ILC0402ER4N7S Models
Category
DC Resistance (DCR)
240mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
8 @ 100MHz
Series
Frequency - Self Resonant
4GHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 MHz
Type
Multilayer
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0402 (1005 Metric)
Tolerance
±0.3nH
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)