IDC7328ER1R0M is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Pulse Electronics
In Stock: 90
Datasheet
Similar
TDK
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Signal Transformer
In Stock: 0
Bourns Inc.
In Stock: 749
1 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 8.6 A 9mOhm Max Nonstandard
IDC7328ER1R0M
DigiKey Part Number
IDC7328ER1R0M-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IDC7328ER1R0M
Description
FIXED IND 1UH 8.6A 9 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
IDC7328ER1R0M Models
Category
Current - Saturation (Isat)
20A
Mfr
Shielding
Unshielded
Series
DC Resistance (DCR)
9mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.730" L x 0.600" W (18.54mm x 15.24mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.280" (7.11mm)