SDR1806-1R0ML
DigiKey Part Number
118-SDR1806-1R0MLTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SDR1806-1R0MLCT-ND - Cut Tape (CT)
118-SDR1806-1R0MLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SDR1806-1R0ML
Description
FIXED IND 1UH 10A 4 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 10 A 4mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
SDR1806-1R0ML Models
Category
Shielding
Unshielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
4mOhm Max
Series
Q @ Freq
21 @ 7.96MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Self Resonant
100MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.720" L x 0.551" W (18.30mm x 14.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.272" (6.90mm)
Current - Saturation (Isat)
30A