ERL072K2000GKEA500 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
2.2 kOhms ±2% 0.25W, 1/4W Through Hole Resistor Axial Moisture Resistant Metal Film
ERL072K2000GKEA500
DigiKey Part Number
541-ERL072K2000GKEA500TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERL072K2000GKEA500
Description
RES 2.2K OHM 2% 1/4W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Composition
Mfr
Features
Moisture Resistant
Series
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C
Part Status
Active
Package / Case
Resistance
Supplier Device Package
Axial
Tolerance
Size / Dimension
0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)