CW02B500R0JE70
DigiKey Part Number
541-CW02B500R0JE70TR-ND - Tape & Reel (TR)
541-CW02B500R0JE70CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CW02B500R0JE70
Description
RES 500 OHM 3.75W 5% AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
500 Ohms ±5% 3.75W Through Hole Resistor Axial Moisture Resistant Wirewound
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CW02B500R0JE70 Models
Category
Composition
Mfr
Features
Moisture Resistant
Series
Temperature Coefficient
±30ppm/°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-65°C ~ 350°C
Part Status
Active
Package / Case
Resistance
Supplier Device Package
Axial
Tolerance
Size / Dimension
0.188" Dia x 0.562" L (4.78mm x 14.27mm)