CMF701R0000JNBF is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Parametric Equivalent
1 Ohms ±5% 1.75W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety Metal Film
CMF701R0000JNBF
DigiKey Part Number
CMF701R0000JNBF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CMF701R0000JNBF
Description
RES 1 OHM 1.75W 5% AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CMF701R0000JNBF Models
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)