CMF601R0000JNR6 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Datasheet
Similar
Parametric Equivalent
1 Ohms ±5% 1W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety Metal Film
CMF601R0000JNR6
DigiKey Part Number
CMF601R0000JNR6-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CMF601R0000JNR6
Description
RES 1 OHM 1W 5% AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CMF601R0000JNR6 Models
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.165" Dia x 0.469" L (4.20mm x 11.90mm)