S102K29X5FN6UJ5R is available for purchase but is not normally stocked.
Vishay Cera-Mite
1000 pF ±10% 1000V (1kV) Ceramic Capacitor X5F Radial, Disc
S102K29X5FN6UJ5R
DigiKey Part Number
S102K29X5FN6UJ5R-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S102K29X5FN6UJ5R
Description
CAP CER 1000PF 1KV X5F RADIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
S102K29X5FN6UJ5R Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Box (TB)
Size / Dimension
0.295" Dia (7.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.453" (11.50mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)